Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Bilgi Bankası

E-Ticaret Sitesi Kuramak!

Markanıza Uygun Bir Alan Adı Satın Alın

İnternetten satış yapmaya başlamak için atmanız gereken bir diğer adım da alan adı yani domain satın almak olmalıdır. Alan adı ya da domain, e-ticaret sitenizin internette ismine ve adresine verilen isimdir. Bir alan adı olmadığı takdirde internet kullanıcıları sitenize IP adresleri ile ulaşabilecektir. Bu da oldukça zor bir yöntem olduğu için e-ticaret sitesi kurmak isteyenlerin bir alan adı alması gerekir. Domain alırken:

 • Alan adınızın akılda kalıcı olmasına özen gösterin.
 • Türkçe karakter içermemesini önemseyin.
 • Özgün alan adları seçin.
 • Noktalama işareti ve tire barındırmamasını göz önünde bulundurun.

Domain satın alma sürecinde markaların genellikle alan adı satan firmalara bir ödeme yapması gerekir. Özellikle burada domain satın alacağınız markaların güvenilir olmasını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Domain için ücret ödemek işletmelerin site kurma maliyetlerinin arttırsa da Ticimax e-ticaret altyapısı ile e-ticaret sitenizi kurduğunuz takdirde ücretsiz bir şekilde alan adı alabilir ve e-ticaret yapma maliyetinizi azaltabilirsiniz.

Okumanızı Öneririz: Alan Adı (Domain) Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-ticaret için Şirketinizi Kurun

E-ticaret ile internetten ürün satışı yapacak olan markaların yasal bir şekilde e-ticaret yapabilmeleri için şirket kuruluşu yapması gerekir. Çünkü Türkiye’de herhangi bir sektörden gelir elde eden kişi ve işletmelerin faturalı satış yapması ve devlete vergi ödemesi gerekmektedir. Bu yüzden e-ticaret için şirket kurulumu yapmanız gerekir.

E-ticaret yapmak için kurulabilecek şirket türleridir. Şahıs şirketleri bir kişi ya da az sayıda ortakla kurulan ve tüzel kişiliğe sahip olan bir şirket türüyken limited şirket ise sermayesi belli olan bir ya da daha fazla kişi ya da tüzel kişi tarafından kurulan bir şirket türüdür. Anonim şirket ise sermaye şirketleri arasında yer alan hisse senedi veya tahvil çıkarabilen gerçek ve tüzel kişiler tarafından kurulabilen şirket türüdür.

Satacağınız Ürün veya Hizmeti Belirleyin

İnternetten ürün satışı yapacak olan kişilerin sanal mağazalarında sergilemek için ürün ve hizmetlere ihtiyacı bulunur. E-ticaret için ürün ve hizmet seçimini doğru bir şekilde yapmak markaların e-ticarette başarısını artırır. E-ticaret firmaları satılacak ürün seçimi yaparken daha çok talebin fazla olduğu ürünlere yönelmektedir.

Markalar satacakları ürünleri seçerken internette en çok satılan ürünler, e-ticaretteki trend ürünler, en hızlı satılan ürünler, e-ticarette en çok satış yapılan sektörler gibi konularda araştırmalar yapar ve ürünlerini bir araştırma sonrasında belirler.

Okumanızı Öneririz: İnternette En Çok Satılan Ürünler, Ne Satılır 2023

Bir Tedarikçi ile Anlaşın

E-ticarette satacağınız ürünleri belirledikten sonra bir satış yöntemine karar vermeniz de gerekir. Bu noktada e-ticaret firmaları stoklu ya da stoksuz satış yöntemlerinden birisini tercih eder. Stoklu satış markaların toplu bir şekilde ürün stoğu yaparak satış yaptığı e-ticaret modelidir. Stoksuz satış yani dropshipping ise markaların ürünlerini tedarikçilerinin XML bağlantıları ile sitelerine aktardığı modeldir. Her iki e-ticaret modelinde de e-ticaret firmaları bir tedarikçi seçimi yapmaktadır. Tedarikçi seçimi yaparken markaların dikkat etmesi gereken şunlardır:

 • Tedarikçinin Elindeki Ürünler
 • Tedarikçinin Stok Durumu
 • Tedarikçinin Ürün Fiyatları
 • Teknolojiye Olan Hakimiyeti
 • E-ticaret Trendlerini Takip Etmesi

Bir tedarikçinin e-ticaret süreçlerine hakim olması markaların lojistik süreçlerini yönetmelerini kolaylaştırmaktadır. Özellikle stoksuz satış yöntemi ile e-ticaret yapmak istediğiniz takdirde sitenize kolayca tedarikçi entegrasyonu yaptırmak için Ticimax e-ticaret alt yapısı ile sitenizi kurabilir ve XML Tedarikçi Entegrasyonları arasında yer alan dropshipping tedarikçilerinin ürünlerini e-ticaret sitenize ekleterek ürün satışı yapmaya başlayabilirsiniz.

E-ticaret Alt Yapısı Seçin

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapacak olan markaların ürünlerini sergileyeceği bir e-ticaret sitesine de ihtiyacı vardır. E-ticaret sitesi kurma sürecinde tercih edilen yöntemler şunlardır:

 • Hazır e-ticaret paketleri
 • Açık kaynak kodlu yazılımlar
 • E-ticaret sitesi yazdırma

Hazır E-ticaret Paketleri markaların yazılım ve bilişim firmaları tarafından e-ticaret sitesi kurmak için hazırlanan özel yazılımlar ile e-ticaret sitelerini kurduğu yöntemdir. Açık kaynak kodlu yazılımlar ise genellikle basit özellikler ile oluşturulan ve geliştirmeye açık olan yazılımlardır. E-ticaret sitesi yazdırma yönteminde ise işletmeler sanal mağazalarını ajanslar ile çalışarak kurdurmaktadır.

E-ticaret sitesi kurma sürecinde profesyonel bir şekilde hareket edecek olan işletmeler her zaman hazır e-ticaret paketlerini tercih eder. Çünkü hazır e-ticaret paketleri içerisinde işletmelerin satış ve sipariş süreçlerini yönetebileceği birçok modül ve özellik bulunur fakat bu noktada da e-ticaret altyapısı seçiminde markaların belirli unsurları göz önünde bulundurması gerekmektedir.

 • E-ticaret altyapısının genel özelliklerini önemseyin.
 • Altyapıda yer alan modüllere göz atın.
 • Altyapınızın seo uyumlu olmasına önem verin.
 • Entegrasyon türlerini göz önünde bulundurun.
 • E-ticaret altyapı sağlayıcısının profesyonelliğini ve referanslarını kontrol edin.

Sizler de profesyonel bir şekilde e-ticaret sitesi kurmak için Türkiye’de e-ticaret sektöründeki firmalara 15 yılı aşkın süredir hizmet veren Ticimax e-ticaret alt yapılarını tercih edebilir ve böylece profesyonel bir şekilde sitenizi kurarak e-ticarette başarılı olabilirsiniz.